ОПИСАНИЕ
Цифрова епоха стрімко проникає у життя людей, змінюючи їх та світ навколо. Людина все більш відчутніше сприймає себе в образі канатоходця на линві над прірвою (Ф. Ніцше). Питання про те, як їй жити, ставши на слизький шлях діджіталізації, щоб не спіткнутись та не впасти, потребує філософської уваги.
Тривоги додають застереження стосовно штучного інтелекту. Так, Ілон Маск постає як грізний віщун кінця світу. Він вважає, що стрімкий розвиток технологій штучного інтелекту загрожує людству апокаліпсисом. Уникнути останнього можна за умови кардинальних змін людства. Інакше, панування над ним машинно навчених (machine-learning) володарів неминуче. І хоча створення потужної самовідтворюючої системи це справа майбутнього, Ілон Маск вже сьогодні говорить про її екзистенційні загрози. Відомі його слова про те, що «штучним інтелектом ми викликаємо демонів».
Втім, позиція Маска, хоча і є впливовою, але має своїх опонентів. Інший інноватор та філантроп Марк Цукерберг не бачить у розвитку штучного інтелекту підстав для тривоги. Його оптимізм живиться вірою у силу людського розуму.
Про ризики, небезпеки та перспективи цифрової епохи говорить і сучасна філософія. Порада філософії: щоб утриматись на слизькій линві, людина мусить навчитися бути людиною.
Основні питання для обговорення:
-Цифрова епоха як антропологічний зсув у природі людини: подолання «людини друкованої книги» (Маршалл Мак-Люєн).
-Можливі сценарії трансформації людського: 1) більше людина, ніж людина, 2) кіборг, 3) дикун.
-Філософські повороти в осмисленні людини: практичний, антропотехнічний, не-людський.
-Вирок філософії: «кінець людської винятковості» (Ж.-М. Шеффер)?
Спікер: Ольга Гомілко — доктор філософських наук, професор. Провідний науковий співробітник відділу філософії культури, етики, естетики, Інститут філософії ім. Г. Сковороди НАН України. Професор НаУКМА, запрошений спікер Кембриджу, випускниця програми ім.Фулбрайта (США).